Singapore Sports Awards: Full list of awardees

The country's finest athletes were honoured at the annual Singapore Sports Awards on Tuesday night. Here is the full list of winners and awardees.

Sportswoman of the Year: Feng Tianwei (Table Tennis)

Sportsboy of the Year: Keith Saw (Bowling)

Sportsgirl of the Year: Yukie Yokoyama (Sailing)

Coach of the Year: Fernando Javier Alegre Arbulu (Sailing)

Team of the Year (team sport): National football team (Asean Football Federation Suzuki Cup)

Team of the Year (event): Rachel Lee and Cecilia Low (Sailing - 420 Women's Team)

Team of the Year (event/Sportsboy/Sportsgirl): Yukie Yokoyama, Jessica Goh, Loh Jia Yi, Edward Tan, Samuel Neo (Sailing - Optimist Team at the World Team Racing Championship)

Best Event of the Year (Local): Standard Chartered Marathon Singapore

Best Event of the Year (International): HSBC Women's Champions

Most Inspiring Sports Story of the Year: Chan U-Gene (The Straits Times)

Meritorious Awards

Sportsboy/Sportsgirl

Team (Event): Yukie Yokoyama, Jessica Goh, Loh Jia Yi, Edward Tan, Samuel Neo, Ryan Teo, Matthew Lau (Sailing - Optimist Team at Asian Team Racing Championship).

Individual -

Athletics: Jannah Wong

Sailing: Loh Jia Yi, Samuel Neo

Silat: Rudi Hermawan Zahri, Nurul Shafiqah Mohamed Saiful, Muhammad Nur Alfian Juma'en, Nur Shafiqa Sheik Alau'ddin, Muhammad Iqbal Abdul Rahman

Swimming: Lionel Khoo, Amanda Lim, Teo Zhen Ren

Table tennis: Clarence Chew

Wushu: Jowen Lim

Sportsman/Sportswoman

Meritorious

Event (Not in order of merit)

Shinta Mulia Sari and Yao Lei (Badminton - Women's Doubles, London 2012 Olympic Games)

Shayna Ng and Jazreel Tan (Bowling - Women's Doubles, Asian Championships)

Amanda Ng, New Hui Fen and Daphne Tan (Bowling - Women's Trios, Asian Championships)

Griselda Khng and Lee Shu Xian (Sailing - 420 Women's Team, World Championship)

Feng Tianwei, Wang Yuegu, Li Jiawei, Sun Beibei and Yu Mengyu (Table Tennis - Women's Team, World Team Championship)

Gao Ning, Yang Zi, Clarence Chew and Pang Xuejie (Table Tennis - Men's Team, Asian Championships)

Gao Ning, Yang Zi, Zhan Jian and Li Hu (Table Tennis - Men's Team, London 2012 Olympic Games)

Sun Beibei and Li Jiawei (Table Tennis - Women's Doubles, Asian Championships)

Individual -

Athletics: Gary Yeo, Dipna Lim Prasad

Badminton: Derek Wong, Gu Juan

Bowling: Daphne Tan, Cherie Tan, Jazreel Tan

Canoeing: Geraldine Lee

Golf: Jonathan Woo

Gymnastics: Lim Heem Wei

Sailing: Elizabeth Yin, Colin Cheng

Silat: Muhammad Ridhwan Selamat, Muhammad Shakir Juanda

Shooting: Jasmine Ser

Swimming: Danny Yeo, Mylene Ong, Tao Li, Lynette Lim, Joseph Schooling

Table Tennis: Gao Ning, Yang Zi, Zhan Jian, Wang Yuegu, Yu Mengyu, Li Jiawei

Weightlifting: Helena Wong

Wushu: Seet Wee Key