School sports: Birthday girl Tania bags A Girls' judo gold but has little time to celebrate

IT WAS an extra sweet birthday for Raffles Institution judoka Tania Forichon, who turned 19 on Wednesday.

The hot favourite for the Schools National A Division girls' middleweight gold medal defeated Hwa Chong Institution's Li Xin Yu to bag the title. She had helped RI claim the team title last week too.

However, Tania, who has been selected to represent Singapore in the upcoming SEA Games, had little time to celebrate her achievement as she was scheduled to leave on a midnight flight to Mongolia, where the national team will be training for a month.

In the boys' competition, there was an upset in the B Division middleweight category.

Ng Zhi Rong of St Gabriel's Secondary suffered a shock defeat by Didier Choo of Bishan Park Secondary despite previously beating him in two previous encounters.

Still, Zhi Rong admitted that Dider deserved to win, adding: "I am not very disappointed as anything can happen in judo."

Overall results -

C Division:

Featherweight boys: Li Cheng Xi (Hwa Chong Institution)

Featherweight girls: Afiqah (Hougang Secondary School)

Extra lightweight boys: Li Aidan Mann Rong (Raffles Institution)

Lightweight boys: Teh Guang Zhe (RI)

Lightweight girls: Jenelle Tan Ying Ni (Raffles Girls' School)

Middleweight boys: Dylan Kwang Rae Arn (HCI)

Middleweight girls: Alicia Shu Fen (Hougang Sec)

Heavyweight boys: Asher Laiu Yan Kang (HCI)

Heavyweight girls: Wang Jing Han (Nanyang Girls' High)

B Division:

Featherweight boys: Paul Chow Tjun Yu, St Gabriel's

Featherweight girls: Oh Shi Ling (Nanyang)

Extra lightweight boys: Don Law (RI)

Extra lightweight girls: Shen Jia Ying (Nanyang)

Lightweight boys: Ace Ang (RI)

Lightweight girls: Poon Wynne Hsing (Nanyang)

Middleweight boys: Didier Choo Kay Yun (Bishan Park Sec)

Middleweight girls: Percia Lee Tjia Yi (Nanyang)

Heavyweight boys: Ang Wei Rong Gerald (Bishan Park)

Heavyweight girls: Donna Isabella (Bishan Park)

A Division:

Featherweight boys: Gareth Lee (RI)

Featherweight girls: Charis Tay Si En (RI)

Extra lightweight boys: Kam Wei Lee Wesley (Nanyang Junior College)

Extra lightweight girls: Kesia Lim Qi Shan (HCI)

Lightweight boys: Chua Jun Kai (NYJC)

Lightweight girls: Fadhillah (RI)

Middleweight boys: Chen Yuan Bo (RI)

Middleweight girls: Tania Forichon (RI)

Heavyweight boys: Kang Shao Quan (HCI)

Heavyweight girls: Loh Jia Yi (RI)