Next 48 Hours

Germany's Philipp Kohlschreiber returns the ball to Argentina's Renzo Olivo during the ATP tennis tournament in Hamburg, Germany on July 15.
Germany's Philipp Kohlschreiber returns the ball to Argentina's Renzo Olivo during the ATP tennis tournament in Hamburg, Germany on July 15.PHOTO: AFP

TODAY

ASEAN UNIVERSITY GAMES

Archery Team elimination (NIE hockey field, 9.15am).

Athletics Heats (2pm), finals (4pm) - Choa Chu Kang Stadium.

Canoeing Finals (Marina Channel, 9am).

Fencing Team Q-finals (9.30am), s-finals (10.30am), final (12.30pm) - NUS Stephen Riady Hall 1 & 2.

Petanque Men's triples: Prelim round (9am), s-finals (3pm), finals (6pm) - Toa Payoh Sports Complex.

Rugby sevens Prelim round (10am), finals (2pm) - NTU sports and recreation field 2.

Sepak takraw Doubles prelim (Singapore Sepak Takraw Federation, Bedok North, 10am).

Silat Tanding finals (Singapore Silat Federation, Bedok North, 10am).

Table tennis Men's and women's doubles: Rd of 16 (9am), s-finals (2pm), finals (3.30pm) - NTU Sports Hall 2 & 3.

Volleyball 3rd place play-offs (10am), finals (2.30pm) - NUS Sports Hall 5.

Water polo Round robin (OCBC Aquatic Centre, 9am).

GOLF

The Open C'ship Day 3 (Singtel TV Ch114 & StarHub Ch208, 5pm).

TENNIS

German Open S-finals (StarHub Ch201, 9pm).


TOMORROW

ASEAN UNIVERSITY GAMES

Archery 3rd place play-off (8am), Final (9.45am) - NIE hockey field.

Athletics Finals (2.40pm) - Choa Chu Kang Stadium.

Basketball 3rd place play-offs (11am), finals (3pm) - NTU Sports Hall 2 & 3.

Canoeing Finals (Marina Channel, 4pm).

Fencing Team Q-finals (9.30am), s-finals (10.15am), finals (1.45pm) - NUS Stephen Riady Hall 1 & 2.

Football 3rd place play-off (9.30am), final (3.30pm) - NTU Field 1 & 2.

Petanque Women's triples: Prelim round (9am), s-finals (3pm), finals (6pm) - Toa Payoh Sports Complex.

Sepak takraw Doubles prelim (9am), s-finals (4pm) - Singapore Sepak Takraw Federation, Bedok North.

Silat Tanding finals (Singapore Silat Federation, Bedok North, 10am).

Table tennis Singles: qualifying (9am), 3rd place play-offs & finals (3.30pm) - NTU Sports Hall 2 & 3.

Water polo Round robin (OCBC Aquatic Centre, 9am).

FOOTBALL

League Cup Gp A: Hougang v Brunei DPMM (Hougang), Warriors FC v Tampines (Jalan Besar) - 7.30pm.

GOLF

The Open C'ship Day 4 (Singtel TV Ch114 & StarHub Ch208, 4pm).

MOTORCYCLING

MotoGP German Grand Prix (Singtel TV Ch115 & StarHub Ch209, 4.30pm).

TENNIS

German Open Final (StarHub Ch201, 9pm).

A version of this article appeared in the print edition of The Straits Times on July 16, 2016, with the headline 'Next 48 Hours'. Print Edition | Subscribe