A salute to our medallists

Team Singapore harvested their best SEA Games medal haul ever - 84 golds, 73 silvers and 102 bronzes from 33 of 36 sports. The Straits Times pays tribute to the men and women who made it happen

84 GOLDS

ATHLETICS

Soh Rui Yong
Men’s marathon

Veronica Shanti Pereira
Women’s 200m

Zhang Guirong
Women’s shot put

BOWLING

Keith Saw & Howard Saw
Men’s doubles

Daphne Tan
Women’s singles

Jazreel Tan
Women’s masters

Shayna Ng, Cherie Tan & Bernice Lim
Women’s trios

CANOEING

Mervyn Toh
Men’s K1 200m

Lucas Teo
Men’s K1 1,000m

Bill Lee & Brandon Ooi
Men’s K2 1,000m

Sarah Chen
Women’s K1 200m

Stephenie Chen
Women’s K1 500m

Stephenie Chen & Suzanne Seah
Women’s K2 500m

Sarah Chen, Geraldine Lee, Annabelle Ng, Soh Sze Ying
Women’s K4 500m

CUE SPORTS

Peter Gilchrist
Men’s English billiards singles (500)

Peter Gilchrist
Men’s English billiards singles

EQUESTRIAN

Cheong Su-Yen, Catherine Chew, Janine Khoo & Predrag Marjanovic
Jumping team

FENCING
Kevin Jerrold Chan, Joshua Ian Lim, Tan Yuan Zi, Justin Ong
Men’s foil team

Wang Wenying
Women’s foil individual

Wang Wenying, Cheryl Wong, Nicole Wong & Liane Wong
Women’s foil team

FLOORBALL

Singapore
Men

Singapore
Women

GYMNASTICS (RHYTHMIC)

Dawne Chua, Edlyn Ho, Noelle Goh, Ann Sim, Alison Tang
Group all-around

NETBALL

Singapore

PENCAK SILAT

Muhammad Nur Alfian Juma’en
Men’s Tanding Class F (70-75kg)

SAILING

Darren Choy & Jeremiah Yeo
Men’s 470

Stanley Chan, Anthony Kiong & Colin Ng
Men’s keelboat fleet racing

Colin Cheng
Men’s Laser Standard

Bernie Chin
Men’s Laser Radial U-19

Jovina Choo, Terena Lam, Dawn Liu & Daniella Ng
Women’s keelboat fleet racing

Jovina Choo, Terena Lam, Dawn Liu & Daniella Ng
Women’s keelboat match racing

Jodie Lai
Women’s Optimist U-16

Griselda Khng & Sara Tan
Women’s skiff 49erFX

Samantha Neubronner & Yukie Yokoyama
Women’s 420 U-19

Audrey Yong
Women’s windsurfing RS:X

SHOOTING

Gai Bin, Lim Swee Hon & Poh Lip Meng
Men’s 50m pistol team

Zain Amat, Choo Choon Seng & Lin Hejun
Men’s trap team

Tessa Neo
Women’s 10m air rifle individual

Tessa Neo, Jasmine Ser & Martina Veloso
Women’s 10m air rifle team

Teo Shun Xie
Women’s 10m air pistol individual

SQUASH

Vivian Rhamanan & Marcus Phua
Men’s jumbo doubles

SWIMMING

Quah Zheng Wen
Men’s 50m backstroke

Quah Zheng Wen
Men’s 100m backstroke

Quah Zheng Wen
Men’s 200m backstroke

Joseph Schooling
Men’s 50m butterfly

Joseph Schooling
Men’s 100m butterfly

Joseph Schooling
Men’s 200m butterfly

Joseph Schooling
Men’s 50m freestyle

Joseph Schooling
Men’s 100m freestyle

Joseph Schooling
200m individual medley

Quah Zheng Wen
400m individual medley

Joseph Schooling, Quah Zheng Wen, Clement Lim & Danny Yeo
Men’s 4x100m freestyle

Joseph Schooling, Quah Zheng Wen, Pang Sheng Jun & Danny Yeo
Men’s 4x200m freestyle

Joseph Schooling, Quah Zheng Wen, Clement Lim & Lionel Khoo
Men’s 4x100m medley

Tao Li
Women’s 50m backstroke

Tao Li
Women’s 100m backstroke

Roanne Ho
Women’s 50m breaststroke

Tao Li
Women’s 50m butterfly

Tao Li
Women’s 100m butterfly

Amanda Lim
Women’s 50m freestyle

Quah Ting Wen
Women’s 100m freestyle

Quah Ting Wen, Hoong En Qi, Nur Marina Chan & Amanda Lim
Women’s 4x100m freestyle

Christie May Chue, Rachel Tseng, Quah Ting Wen & Amanda Lim
Women’s 4x200m freestyle

Quah Ting Wen, Roanne Ho, Tao Li & Amanda Lim
Women’s 4x100m medley

SYNCHRONISED

SWIMMING

Singapore
Team technical and free

Singapore
Team free combination

WATER POLO

Singapore
Men

TABLE TENNIS

Gao Ning
Men’s singles

Gao Ning & Li Hu
Men’s doubles

Gao Ning, Yang Zi, Li Hu, Chen Feng & Clarence Chew
Men’s team

Yang Zi & Yu Mengyu
Mixed doubles

Lin Ye & Zhou Yihan
Women’s doubles

Feng Tianwei, Isabelle Li, Yu Mengyu, Zhou Yihan & Lin Ye
Women’s team

TAEKWONDO

Kang Rui Jie
Men’s individual poomsae

Chelsea Sim
Women’s individual poomsae

WATERSKI & WAKEBOARD

Mark Leong
Men’s slalom

Sasha Christian
Women’s slalom

Sasha Christian
Women’s wakeboard

WUSHU

Yong Yi Xiang
Men's optional changquan

Lee Tze Yuan
Men’s optional taijiquan

Fung Jin Jie, Tan Xiang Tian & Tay Wei Sheng
Men’s duel event – barehand

Lee Zhe Xuan, Jesse Colin Adalia & Lim Si Wei
Men’s duel event – weapons

Vera Tan
Women’s compulsory taijiquan

Zoe Mui
Women’s optional changquan


73 SILVERS

ATHLETICS

Calvin Kang, Gary Yeo, Lee Cheng Wei & Amirudin Jamal
Men’s 4x100m

Dipna Lim-Prasad
Women’s 400m hurdles

Rachel Yang
Women’s pole vault

BOWLING

Keith Saw, Javier Tan & Howard Saw
Men’s trios

Jazreel Tan
Women’s singles

Daphne Tan
Women’s masters

New Hui Fen, Jazreel Tan & Daphne Tan
Women’s trios

Singapore
Women’s team

BOXING

Mohamed Hanurdeen Hamid
Men’s flyweight 52kg

Tay Jia Wei (photo)
Men’s welterweight 69kg

CANOEING

Chong Koi Kiat & Tan Chin Chuen
Men’s C2 200m

Muhammad Syaheenul Aiman Nasiman & Mervyn Toh
Men’s K2 200m

Muhammad Syaheenul Aiman Nasiman, Bill Lee, Jori Lim & Brandon Ooi
Men’s K4 200m

Stephenie Chen & Suzanne Seah
Women’s K2 200m

Geraldine Lee, Soh Sze Ying, Annabelle Ng & Sarah Chen
Women’s K4 200m

CUE SPORTS

Peter Gilchrist & Chan Keng Kwang
Men’s English billiards doubles

DIVING

Mark Lee & Timothy Lee
Men’s 3m synchronised springboard

Fong Kay Yian & Ashlee Tan
Women’s 3m synchronised springboard

Myra Lee & Freida Lim
Women’s 10m synchronised platform

EQUESTRIAN

Caroline Chew
Dressage individual

Caroline Chew, Catherine Oh, Soh Wei Chi & Natalie Tan
Dressage team

Catherine Chew
Jumping individual

FENCING

Lim Wei Wen
Men’s epee individual

Choy Yu Yong
Men’s sabre individual

Willie Khoo, Samson Lee, Lim Wei Wen & Aloysius Low
Men’s epee team

GOLF

Johnson Poh
Men’s individual

Johnson Poh, Marc Ong, Abdul Hadi Uda Thith & Jonathan Woo
Men’s team

GYMNASTICS (ARTISTIC)

Hoe Wah Toon
Men’s floor exercise

Gabriel Gan
Men’s pommel horse

Janessa Dai, Ashly Lau, Kelsie Muir, Nadine Nathan, Michelle Teo & Zeng Qiyan
Women’s team

HOCKEY

Singapore
Men

JUDO

Gabriel Yang
Men’s 81-90kg

Ang Xuan Yi
Women’s 52-57kg

PENCAK SILAT

Singapore
Women’s regu (team)

ROWING

Lee Zong Han, Pek Hong Kiat, Syahir Ezekiel Rafa'ee & Nadzrie Hyckell Hamzah
Men’s lightweight four 1,000m

RUGBY 7S

Singapore
Women

SAILING

Singapore
Optimist team racing

Leonard Ong
Men’s windsurfing RSX

Matthew Scott Lau & Loh Jia Yi
Men’s 420 U-19

Stanley Chan, Anthony Kiong & Colin Ng
Men’s keelboat match racing

Colin Cheng, Ryan Lo & Scott Glen Sydney
Men’s Laser Standard team racing

Victoria Chan
Women’s Laser Radial

Victoria Chan, Jessica Goh & Elizabeth Yin
Women’s Laser Radial team racing

SEPAK TAKRAW

Singapore
Men’s regu

SHOOTING

Abel Lim, Ong Jun Hong & Lim Zhong Xian
Men’s 50m rifle prone team

Anuar Abdullah
Men’s precision pistol

Anuar Abdullah, Sivakumar Velayudhan & Peter Teh
Men’s precision pistol team

Low Jiang Hao
Men’s skeet

Low Jiang Hao, Eugene Chiew & David Chan
Men’s skeet team

Jasmine Ser
Women’s 10m air rifle

Teh Xiu Hong
Women’s 25m pistol

Teo Shun Xie, Nicole Tan & Teh Xiu Hong
Women’s 25m pistol team

Norizan Mustafa
Women’s precision pistol

SQUASH

Samuel Kang, Bryan Koh, Vivian Rhamanan & Marcus Phua
Men’s team

SWIMMING

Lionel Khoo
Men’s 200m breaststroke

Quah Zheng Wen
Men’s 200m butterfly

Quah Zheng Wen
Men’s 100m freestyle

Quah Zheng Wen
Men’s 200m freestyle

Quah Zheng Wen
Men’s 200m individual medley

Pang Sheng Jun
Men’s 400m individual medley

Shana Lim
Women’s 50m backstroke

Roanne Ho
Women’s 100m breaststroke

Quah Ting Wen
Women’s 50m butterfly

Quah Ting Wen
Women’s 100m butterfly

Quah Ting Wen
Women’s 200m butterfly

Quah Ting Wen
Women’s 50m freestyle

SYNCHRONISED SWIMMING

Stephanie Chen, Lee Mei Shuang, Crystal Yap
Duet

TABLE TENNIS

Feng Tianwei & Yu Mengyu
Women’s doubles

WATER POLO

Singapore
Women

WATERSKI & WAKEBOARD

Singapore
Mixed wakeboard team

WUSHU

Samuel Tan
Men’s compulsory taijiquan

Valerie Wee
Women’s optional taijijian

Zoe Mui & Sin Min Li
Women’s duel event – weapons


102 BRONZES

ARCHERY

Tan Si Lie
Men’s recurve

Tan Si Lie, Keith Teo & Zhang Jingkang
Men’s recurve team

ATHLETICS

Veronica Shanti Pereira
Women’s 100m

Hannah Lee
Women’s discus

Michelle Sng
High jump

BADMINTON

Loh Kean Yew
Men’s singles

Danny Bawa Chrisnanta & Chayut Triyachart
Men’s doubles

Singapore
Men’s team

Singapore
Women’s team

BASKETBALL

Singapore
Men

BOWLING

Javier Tan
Men’s singles

BOXING

Muhamad Ridhuan Ahamd
Men’s bantamweight 56kg

Leong Jun Hao
Men’s light welterweight 64kg

Leona Hui
Women’s light flyweight 48kg

Ang Fen Ni
Women’s flyweight 51kg

CUE SPORTS

Toh Lian Han & Aloysius Yapp
Men’s 9-ball doubles

Ang Boon Chin
Men’s snooker singles

Lim Chun Kiat & Tey Choon Kiat
Men’s snooker doubles

CYCLING

Vincent Ang
Men’s criterium

Dinah Chan
Women’s individual time trial

DIVING

Mark Lee
Men’s 3m springboard

Jonathan Chan
Men’s 10m platform

Fong Kay Yian
Women’s 3m springboard

Freida Lim
Women’s 10m platform

FENCING

Samson Lee
Men’s epee individual

Kevin Jerrold Chan
Men’s foil individual

David Chan, Choy Yu Yong, Clive Leu & Tseng Lin Fang
Men’s sabre team

Rania Herlina Rahardja
Women’s epee individual

Cheryl Lim, Elizabeth Ann Lim, Victoria Ann Lim & Rania Herlina Rahardja
Women’s epee team

Lau Ywen
Women’s sabre individual

Sharmaine Cheung, Lau Ywen, Ann Lee, Christabel Yong
Women’s sabre team

GOLF

Koh Sock Hwee
Women’s individual

Jen Goh, Koh Sock Hwee & Amanda Tan
Women’s team

GYMNASTICS (ARTISTIC)

Aizat Muhammad Jufrie
Men’s horizontal bar

Gabriel Gan
Men’s individual all-around

Gabriel Gan, Gregory Gan, Aizat Muhammad Jufrie, Hoe Wah Toon, Timothy Tay, Terry Tay
Men’s team

Nadine Nathan
Women’s individual all-around

HOCKEY

Singapore
Women

JUDO

Gary Chow
Men’s 73-81kg

Timothy Loh
Men’s 91-100kg

Wee Pui Seng
Men’s +100kg

Tania Forichon
Women’s 57-63kg

PENCAK SILAT

Muhammad Shakir Juanda & Sheik Ferdous Sheik Alau'ddin
Men’s Ganda (doubles)

Sheik Ferdous Sheik Alau'ddin
Men’s Tanding class E 65-70kg

Sheik Farhan Sheik Alau'ddin
Men’s Tanding class H 80-85kg

Muhammad Iqbal Abdul Rahman
Men’s Tunggal (singles)

Nur Shafiqa Sheik Alau'ddin
Women’s Tanding class B 50-55kg

Nurul Suhaila Mohamed Saiful
Women’s Tanding Class D 60-65kg

ROWING

Saiyidah Aisyah
Women’s lightweight single 500m

Saiyidah Aisyah
Women’s lightweight single 1,000m

Joan Poh & Chan Lai Cheng
Women’s pair 1,000m

RUGBY 7S

Singapore
Men

SAILING

Daniel Ian Toh
Men’s Optimist U-16

SEPAK TAKRAW

Singapore
Chinlone - linking

Singapore
Chinlone - non-repetition primary

Singapore
Chinlone -non-repetition secondary

Singapore
Chinlone - same stroke

Asfandi Ja’al, Muhammad A’Fif Safiee & Mohamad Farhan Amran
Men’s doubles

Singapore
Men’s team

Singapore
Men’s team doubles

SHOOTING

Gai Bin, Lim Swee Hon & Poh Lip Meng
Men’s 10m air pistol team

Peter Teh
Men’s precision pistol

Zain Amat
Men’s trap

Jasmine Ser, Tessa Neo & Martina Veloso
Women’s 10m air pistol team

Jasmine Ser, Cheng Jian Huan & Li Yafei
Women’s 50 rifle 3-positions team

Jasmine Ser
Women’s 50m rifle prone

Jasmine Ser, Cheng Jian Huan & Li Yafei
Women’s 50m rifle prone team

SOFTBALL

Singapore
Men

Singapore
Women

SQUASH

Samuel Kang
Men’s singles

Bryan Koh
Men’s singles

Mao Shi Yuan
Women’s singles

Nur Adawiyah, Jerryca Teo, Mao Shi Yuan & Joannah Yue
Women’s team

SWIMMING

Christopher Cheong
Men’s 200m breaststroke

Quah Zheng Wen
50m butterfly

Pang Sheng Jun
Men’s 400m freestyle

Samantha Yeo
Women’s 100m breaststroke

Samantha Yeo
Women’s 200m breaststroke

Samantha Yeo
Women’s 200m individual medley

Quah Jing Wen
Women’s 400m individual medley

TABLE TENNIS

Clarence Chew (photo)
Men’s singles

Chen Feng & Clarence Chew
Men’s doubles

Zhou Yihan & Li Hu
Mixed doubles

TAEKWONDO

Ng Ming Wei
Men’s Under-54kg

Jason Tan
Men’s Under-58kg

Vincent Lim
Men’s Under-63kg

Chew Xin Wei
Women’s Under-46kg

Nur Fadzlyn Mohd Zahruddin
Women’s Under-49kg

Chelsea Sim & Kang Rui Jie
Mixed pair poomsae

TRADITIONAL BOAT RACE

Singapore
Men’s 6 crew 200m

Singapore
Men’s 6 crew 500m

Singapore
Men’s 12 crew 500m

Singapore
Women’s 6 crew 500m

Singapore
Women’s 12 crew 500m

TRIATHLON

Loo Chuan Rong
Men

VOLLEYBALL

Singapore
Women

WATERSKI & WAKEBOARD

Kalya Kee
Women’s overall

Kalya Kee
Women’s slalom

Sabelle Kee
Women’s tricks

WUSHU

Yong Yi Xiang
Men’s optional cudgel

Lin Yiqiang
Men’s sanda 65kg

Ho Lin Ying
Women’s compulsory taijiquan

A version of this article appeared in the print edition of The Straits Times on June 17, 2015, with the headline 'A SALUTE TO OUR MEDALLISTS'. Print Edition | Subscribe