In the running...

A scene from Hotel, a 5-hour epic play by Wild Rice.
A scene from Hotel, a 5-hour epic play by Wild Rice. PHOTO: W!LD RICE

PRODUCTION OF THE YEAR

Hotel (Wild Rice)

It Won't Be Too Long (The Lesson And The Cemetery: Dawn & Dusk) (Drama Box)

Off Centre (Oliver Chong; Esplanade - Theatres on the Bay)

The Incredible Adventures Of Border Crossers (Ong Keng Sen, Chris Lee, Reckless Ericka, Kaffe Matthews, Brian Gothong Tan, Francis Ng; Singapore International Festival of Arts; Singapour en France - le Festival)

The LKY Musical (Metropolitan Productions; Singapore Repertory Theatre)


BEST PRODUCTION FOR THE YOUNG

Journey West: Web Of Deceit (Paper Monkey Theatre; Esplanade - Theatres On The Bay)

Roald Dahl's George's Marvellous Medicine (Players Theatre)

Samsui Women: One Brick At A Time (The Finger Players; Esplanade - Theatres on the Bay)

The Wee Question Mark And The Adventurer - A Children's Musical (The Theatre Practice)

Treasure Island (Singapore Repertory Theatre's The Little Company)


BEST DIRECTOR

Alvin Tan for untitled women (The Necessary Stage)

Ivan Heng and Glen Goei for Hotel (Wild Rice)

Kok Heng Leun, Koh Wan Ching and Li Xie for It Won't Be Too Long (The Lesson and The Cemetery: Dawn & Dusk) (Drama Box)

Ong Keng Sen for The Incredible Adventures Of Border Crossers (Ong Keng Sen, Chris Lee, Reckless Ericka, Kaffe Matthews, Brian Gothong Tan, Francis Ng; Singapore International Festival of Arts; Singapour en France - le Festival)

Tracie Pang for Tribes (Pangdemonium)


BEST ORIGINAL SCRIPT

Alfian Sa'at for Geng Rebut Cabinet (Teater Ekamatra)

Alfian Sa'at and Marcia Vanderstraaten for Hotel (Wild Rice)

Chong Tze Chien for Seed (The Finger Players)

Jean Tay for It Won't Be Too Long (The Cemetery: Dusk) (Drama Box)

Tony Petito (book) and Meira Chand (story) for The LKY Musical (Metropolitan Productions; Singapore Repertory Theatre)


BEST ACTOR

Adrian Pang in The LKY Musical (Metropolitan Productions; Singapore Repertory Theatre)

Ebi Shankara in Off Centre (Oliver Chong; Esplanade - Theatres on the Bay)

Khairudin Samsudin in Geng Rebut Cabinet (Teater Ekamatra)

Thomas Pang in Tribes (Pangdemonium)

Yang Shi Bin in The Struggle: Years Later (The Theatre Practice)

BEST ACTRESS

Karen Tan in Emily Of Emerald Hill (Aidli 'Alin' Mosbit; Esplanade - Theatres on the Bay )

Li Xie in Legends Of The Southern Arch (The Theatre Practice)

Neo Swee Lin in Geng Rebut Cabinet (Teater Ekamatra)

Oon Shu An in Chinglish (Pangdemonium)

Siti Khalijah Zainal in Off Centre (Oliver Chong; Esplanade - Theatres on the Bay)


BEST ENSEMBLE

Another Country by Wild Rice

Hotel by Wild Rice

It Won't Be Too Long (The Cemetery: Dusk) by Drama Box

Normal by Checkpoint Theatre

Tribes by Pangdemonium


BEST SUPPORTING ACTOR

Benjamin Chow in The LKY Musical (Metropolitan Productions; Singapore Repertory Theatre)

Ghafir Akbar in Public Enemy (Wild Rice)

Johnny Ng in The Lower Depths (Nine Years Theatre)

Norisham Osman in Ma'Ma Yong: About Nothing Much To Do (Najib Soiman; Esplanade - Theatres on the Bay)

Tay Kong Hui in The Lower Depths (Nine Years Theatre)


BEST SUPPORTING ACTRESS

Edith Podesta in Versus (Cake Theatrical Productions)

Frances Lee in Beauty World (Singapore Street Festival)

Jalyn Han in Tartuffe (Nine Years Theatre)

Serene Chen in Public Enemy (Wild Rice)

Yap Yi Kai in Public Enemy (Wild Rice)


BEST SET DESIGN

Chris Chua for Titoudao (Toy Factory Productions)

Wong Chee Wai for Hotel (Wild Rice)

Wong Chee Wai for Legends Of The Southern Arch (The Theatre Practice)

Wong Chee Wai for Public Enemy (Wild Rice)

Wong Chee Wai for Tribes (Pangdemonium)


BEST LIGHTING DESIGN

Dorothy Png for Legends Of The Southern Arch (The Theatre Practice)

Gabriel Chan for The LKY Musical (Metropolitan Productions; Singapore Repertory Theatre)

James Tan for Public Enemy (Wild Rice)

Lim Woan Wen for Hotel (Wild Rice)

Lim Woan Wen for Seed (The Finger Players)


BEST SOUND DESIGN

Bani Haykal for untitled women (The Necessary Stage)

Darren Ng for Off Centre (Oliver Chong; Esplanade - Theatres on the Bay)

Darren Ng for The Spirits Play (The Finger Players)

Darren Ng for The Struggle: Years Later (The Theatre Practice)

Jeffrey Yue for Descendants Of The Eunuch Admiral (Jeff Chen; Esplanade - Theatres on the Bay)


BEST COSTUME DESIGN

Moe Kassim for Legends Of The Southern Arch (The Theatre Practice)

Reckless Ericka for The Incredible Adventures Of Border Crossers (Ong Keng Sen, Chris Lee, Reckless Ericka, Kaffe Matthews, Brian Gothong Tan, Francis Ng; Singapore International Festival of Arts; Singapour en France - le Festival)

Theresa Chan for Hotel (Wild Rice)

Tube Gallery by Phisit & Saxit for The Emperor's New Clothes (Wild Rice)

Yang Derong for Beauty World (Singapore Street Festival)


BEST MULTIMEDIA DESIGN

Brian Gothong Tan for The Incredible Adventures Of Border Crossers (Ong Keng Sen, Chris Lee, Reckless Ericka, Kaffe Matthews, Brian Gothong Tan, Francis Ng; Singapore International Festival of Arts; Singapour en France - le Festival)

Brian Gothong Tan for Versus (Cake Theatrical Productions)

Kelvin Chew for Descendants Of The Eunuch Admiral (Jeff Chen; Esplanade - Theatres on the Bay)

Loo Zihan and Kelvin Chew for With/Out (Loo Zihan; M1 Singapore Fringe Festival)

Ong Kian Peng for Upstage (Toy Factory Productions)

 
A version of this article appeared in the print edition of The Straits Times on March 08, 2016, with the headline 'In the running...'. Print Edition | Subscribe